Jdi na obsah Jdi na menu
 


Učivo

*Do triedy vojde učiteľka a prezrie si žiakov ktorých vidí druhý krát. Moc sa nezmenili, ale aj tak ich zatiaľ sotva pozná. Mená si včarovala do hlavy, ale ich charakter sa včarovať nedá. Sadne si za stôl a osloví ich*: Dobrý deň. Dnes sa budeme učiť hróooozne nudné učivo ale musíme ho prejsť. Nič sa nedá robiť. Budeme sa viac venovať pravému menu a jeho podstate. Takže dúfam, že môžem začať. Otvorte si učebnicu a ja vás budem striedavo vyvolávať, aby ste čítali.* Vtom sa ozve niekto zo zadu:* A pani učiteľka prečo to nieje včarované do tej knihy aby to čítalo samo?? *Učiteľka sa zľahka pousmeje a odpovie:* Vieš prečo? *urobí krátku pauzu a pokračuje* No to preto, aby ste mi pri tom nezaspali.* Celá trieda sa zasmeje a hoci to zatiaľ nepriznávajú ich učiteľka mágie sa im začína páčiť. Po tom ako trieda stíchne začne Solen:* Takže tu je to nové učivo: * Elizabeth začni čítať prosím Ťa. *A po chvíli sa ozve daná slečna:*

Každý magický úkon vyžaduje existenciu SUBJEKTU (ten, kto čaruje). OBJEKT by mal byť čo najpresnejšie definovaný (aj keď nemusí byť plne pomenovaný a nemusí vôbec v prítomnosti subjektu). Medzi subjektom a objektom existuje vzťah, ktorý treba zmeniť (tento vzťah môže byť absolútne bezvýznamný, t.j. obaja pôsobia kvázinezávisle). TRANSFORMÁCIA vzťahu (želaný účinok magického úkonu) je preto ďalším dôležitým pojmom. Subjekt môže (ale nemusí) definovať aj dodatočné atribúty transformácie (CESTU, ktorou sa bude uberať). Medzi ne patria najmä čas (kedy má kúzlo zaúčinkovať) a priestor (kde má účinkovať, kde sa má dovtedy pohybovať, akým spôsobom sa má dostať k objektu). Presná definícia cesty zvyčajne zvyšuje úspešnosť čarovania.

Larrisa pokračuj. *pruruší ju profesorka*

Skutočný mág označuje prinajmenšom objekt čarovania pomocou jeho pravého mena. To je zvukovým vyjadrením vzťahu medzi objektom a vesmírom. Čo to znamená? Zamyslite sa nad otázkou, kto ste!

Príklad : Ste Ján Hruštička. Tak vás vníma väčšina ľudí. Pre vašu partnerku ste Janko. Vzťah k štátnym orgánom zas vyjadruje rodné číslo. Priatelia vás volajú Janči, pre svojich zákazníkov ste pán hlavný. Tak kto ste?

Meno najbližšie vašej podstate, meno označujúce vnútorný vzťah k vesmíru ako celku, nazývame pravé meno. Málokto pozná svoje vlastné pravé meno a ešte menej ľudí dokáže zistiť to cudzie. Keďže pomocou jeho znalosti môžeme veľmi efektívne čarovať, jeho vlastníctvo je veľmi cenné, a tak ho vnímali aj všetky kultúry v dejinách ľudstva.

Ďakujem za to, že ste to prečítali. *Každej dá cukrík a pokračuje.* Čo ste si z tohto textu zobrali? To je už vaša vec, ale ja potrebujem aby ste mi odpovedali na 5 otázok.

  1. Minule som sá vás pýtala čo je to pravé meno, ale pýtam sa vás znova. Čo je to vlastne pravé meno??
  2. V učive ste mali príklad k pravému menu. Napíšte aj vy nejaký takýto príklad. (najmenej 6 viet)
  3. Ako ste pochopili čo je to Subjekt a čo Objekt? (vlastnými slovami)
  4. Aký vzťah existuje medzi subj. a obj.??
  5. Čo je to transformácia?

Tentokrát mi napíšte do predmetu: vašemeno_2.látka (príklad: SolenHissatam_2.látka) ďakujem za pochopenie. Od 1.7. - 31.7.2007 *Kedže zazvoní tak Solen odíde z triedy.*