Jdi na obsah Jdi na menu
 


ROZDELENIA

*Ako každú hodinu mágie aj dnes vojde do triedy riaditeľka a zároveň učiteľka Solen Hissatam. Postaví sa pred žiakov a začne:* Takže musím vám pov edať mnoho dôležitých informácii. Kedže je to posledná normálna hodin a čo máte so mnou , potom sú už nlen testy, v tomto ročníku tak bude učivo kratšie ako tie pred nimi. Druhý oznam sa týka názvu tohoto predmetu. Kedže sme prijali na školu nového učiteľa tak som sa ho rozhodla zmeniť. On je čierny mág a bude vyučovať na tejto škole aj predmet s príslušným názvom. Ako ste si aj stihli všimnúť tak na všetkých hodínách tak mágiu ktorúp vyučujem je všeobecná. Je to skôr jej história. Chcela by som  vás zároveň poprosiť aby ste sa správali k novým učiteľom ktorí prišli alebo ešte len prídu na našu školu úctivo a neurážali ich. Ak sa dozviem sťažnosti tak vyhodím zo školy dotyčného človeka alebo ho nechám opakovať ročník. Ale už prestaňme s obkecmi a prejdime na nové učivo. * Na tabuli sa začali objavavať prvé písmená:  

Základným prostriedkom magického pôsobenia je zaklínadlo. To možno považovať za nositeľa informácie obsiahnutej v magickom úkone (okrem toho by mal takýto úkon obsahovať aj dostatočnú energiu). Zaklínadlo môže mať formu myšlienkovú (predstava), vyslovenú (citácia, alebo iné verbálne zaklínanie), alebo hmotnú (najčastejšie grafickú, v podobe amuletu, či pantaklu). Jeho obsah musí vyjadrovať (jednoznačne) subjekt, objekt, transformáciu, po prípade cestu.

Ale tým sa dostávame k deleniu mágie na bielu a čiernu. Táto klasická dichotómia (poznali ju už v starovekom Babylone, ale presadila sa až v 12. stor. n. l.) je delením mágie podľa účelu čarovania. Samotná mágia je však len jedna, biela a čierna mágia je rovnakým nezmyslom ako biela a čierna jadrová fyzika. Preto by sme mali radšej hovoriť o bielych a čiernych. Biely mág svojimi činmi pomáha, čierny ubližuje.* Tak to je všetko. ešte tu máte domácu úlohu. A ešte jedna informácia. Testy sa udejú už v tomto mesiaci takže sa poriadne pripravte. * Z tabule zmizlo učivo a objavila sa tam úloha. Všetci si ju začali odpisovať a keď zazvonilo Solen odišla z triedy.*

Domáca úloha:

1. Čo je základným prostriedkom čarovania? 

2. Ako rozdeliľujeme tento prostriedok?

3. Kedy ľudia poznali rozdelenie mágie na čiernu a bielu?

4. Prečo je podľa teba nezmysel hovoriť o bielej a čiernej mágii ako takej?

5. Ak nemáme hovoriť o mágii tak o čom potom? 

Vypracuj a pošli od 1.7.2007- 31.7.2007